به وب سایت رسمی شرکت خوش یانار سهند خوش آمدید

تماس با ما :

آیا شوفاژ پرده را می سوزاند؟

آیا شوفاژ پرده را می سوزاند؟

آیا شوفاژ پرده را می سوزاند؟

در بیشتر آپارتمان ها، رادیاتور و شوفاژ را زیر پنجره ها نصب می کنند. این یک ایراد معماری و مهندسی نیست، بلکه نصب رادیاتور زیر پنجره ها و یا روی دیوار های خارجی خانه، باعث گردش بهتر هوای گرم و تهویه مطبوع می شود. حال این سوال پیش می آید که اگر رادیاتور زیر پنجره قرار دارد، آیا می توان پرده نصب کرد؟ آیا شوفاژ پرده را می سوزاند؟ وجود رادیاتور زیر پنجره، چه محدودیت هایی برای نصب پرده ایجاد می کند؟ با این مطلب از لوکس پن همراه باشید تا به سوالات شما در مورد پرده و رادیاتور و شرایط نصب پرده روی رادیاتور پاسخ دهیم.

آیا می توان روی رادیاتور پرده نصب کرد؟

بله، رادیاتور ها معمولا زیر پنجره ها نصب می کنند تا گرما  بهتر در محیط خانه به گردش درآید. پنجره ها اغلب دارای پرده هستند چون پرده  برای حفظ حریم خصوصی خانه، تنظیم روشنایی و جهت تزئین خانه ضروری است. بنابراین نصب پرده روی رادیاتور غیر قابل اجتناب است. البته هنگام نصب پرده باید شرایط خاصی را رعایت کرد.

فاصله پرده با رادیاتور چقدر باید باشد؟

فاصله پرده با رادیاتور چقدر باید باشد؟

نصب پرده کوتاه، ایده آل ترین حالت برای روی رادیاتور است. در بهترین حالت قسمت پایینی پرده باید 2 تا 4 سانتی متر بالاتر از قسمت بالایی رادیاتور قرار بگیرد. با این حال بسیاری از افراد پرده کوتاه را مناسب اتاق خواب میدانند و ترجیح می دهند در پذیرایی و نشیمن از پرده های بلند که ارتفاع آن ها از سقف تا کف زمین است، استفاده کنند. در این حالت پرده روی رادیاتور می افتد و رادیاتور به شکل برجسته از زیر پرده مشخص می شود. برای رفع این مشکل بهتر از پرده را با فاصله از دیوار نصب کرد، به طوری که پرده جلوتر از رادیاتور قرار گیرد. این حالت باعث می شود تا پرده صاف و بدون وجود برجستگی آویزان شود،همچنین از نظر ایمنی اهمیت دارد که پرده در تماس مستقیم با رادیاتور نباشد.

مطالب مرتبط: رادیاتور پنلی چیست؟

آیا پرده روی رادیاتور، جلوی گرما را می گیرد؟

بله، وجود پرده روی رادیاتور عملکردی همچون کاور مبل و روکش رادیاتور دارد و تا حدودی جلو گرما را می گیرد. پرده چه با فاصله از رادیاتور نصب شود و چه روی آن قرار بگیرد، اگر بلند باشد، می تواند باعث ایجاد اختلال در همرفت انرژی و احتباس گرما در پشت پرده شود. به عبارتی وجود پرده، به خصوص اگر ضخیم باشد،از حرکت موثر هوای گرم در خانه جلوگیری می کند. در عوض گرما بیشتر از راه پنجره خارج شده و انرژی هدر می رود. این مورد در افزایش هزینه های گرمایش نیز موثر است.

آیا رادیاتور و شوفاژ پرده را می سوزاند؟

آویزان کردن پرده روی رادیاتور هایی که از طریق آب گرم محیط را گرم می کنند، تقریبا بی خطر است. چون رادیاتور آب گرم به دمایی نمی رسد که بتواند خطر آتش سوزی ایجاد کند، اما می تواند موجب تغییر حالت و چروک شدن پرده شود. خطر آتش سوزی پرده در رادیاتور های برقی وجود دارد، در رادیاتور های برقی ممکن است جرقه ایجاد شود و موجب آتش سوزی گردد.

در حالت کلی می توان گفت که بهتر است پرده را با فاصله از رادیاتور نصب کرد، چون در هر صورت گرمای رادیاتور باعث کاهش عمر پرده خواهد شد.

وقتی رادیاتور روشن است، پرده ها باز باشند یا بسته؟

بهتر است برای جلوگیری از احتباس گرما در زیر پرده، هنگام استفاده از سیستم گرمایش، پرده ها را باز کنید تا جریان گرما بتواند به خوبی در خانه گردش کند.در این حالت برای حفظ حریم خصوصی خانه می توان از پرده های کوتاه مانند  کرکره ها در زیر پرده های بلند و سرتاسری استفاده کنید.

آیا حرارت رادیاتور به پرده ها آسیب می رساند؟

بله. نزدیک بودن پرده به رادیاتور می تواند، عمر مفید پرده را کاهش دهد. پرده های نزدیک رادیاتور اغلب تحت تاثیر حرارت دچار سوختگی، تغییر رنگ، خشک‌ شدن پارچه و چروک شدن می شوند. توجه داشته باشید که اگر پرده شما در ارتباط مداوم با رادیاتور قرار دارد، باید پارچه انتخابی از دوام و مقاومت بالایی برخوردار باشد.

آیا می توان پرده را پشت رادیاتور قرار داد؟

نه، برخی افراد برای جلوگیری از احتباس گرما در پشت پرده، آن را پشت رادیاتور می اندازند. معمولا پرده های تزئینی پارچه های ضخیم دارند و انداختن آنها پشت رادیاتور، باعث انسداد پانل در پشت و کناره های رادیاتور می شود. پوشش هر قسمت از رادیاتور خروجی حرارت بالقوه آن را کاهش می دهد و باعث می شود تا رادیاتور نتواند اتاق را به دمای مورد نظر برساند.

پرده بالای رادیاتور باید چه ابعادی داشته باشد؟

پرده بالای رادیاتور باید چه ابعادی داشته باشد؟

عوامل مختلفی بر انتخاب ابعاد پرده بالای رادیاتور تاثیر دارد. اندازه پنجره، اندازه رادیاتور، سبک دکوراسیون، ارتفاع سقف، ابعاد اتاق و… از جمله عوامل تاثیر گذار بر انتخاب ابعاد پرده هستند.

مطالب مرتبط: آیا شوفاژ با گاز کار می کند؟

برای پنجره بالای شوفاژ از چه نوع پرده هایی می توان استفاده کرد؟

انتخاب نوع پرده با توجه به ویژگی های آن تاثیر زیادی در دوام و طول عمر آن در برابر حرارت رادیاتور دارد. به طور کلی می تواند از پرده های زیر برای پنجره بالای شوفاژ استفاده کرد :

  1. پرده حریر : پرده های حریر مقاومت و دوام خوبی دارند و می توان از آنها در دکوراسیون های ساده و مینیمال و حتی کلاسیک استفاده کرد. حین نصب پرده حریر بالای رادیاتور باید فاصله ایمنی را لحاظ کنید.
  2. پرده رومی :یکی از بهترین گزینه ها برای نصب بالای رادیاتور است، چون پارچه ی ضخیمی دارد و چون به صورت عمودی باز و بسته می شود، کمتر با حرارت رادیاتور درگیر می شود. این نوع پرده برای دکوراسیون های سنتی و کلاسیک مناسب است. البته برخی طرح های آن در دکوراسیون های مدرن نیز استفاده می شود.
  3. پرده شید:این نوع پرده ها مناسب هر نوع دکوراسیونی هستند و اغلب بسیار مقاوم هستند. جنس شید ها از پنبه کتان یا پلی استر می باشد که باعث افزایش مقاومت آنها در برابر حرارت رادیاتور می شود.
  4. پرده های کرکره ای چوبی: بهترین انتخاب برای پنجره های بالای رادیاتور، پرده های کرکره ای چوبی است، چون عمر طولانی و مقاومت زیادی در برابر حرارت دارند.
  5. پرده های پارچه ای بلند : این نوع پرده ها که اغلب ترکیبی از پارچه های نازک و ضخیم هستند، برای سبک های دکوراسیون مدرن و کلاسیک مناسب اند. این پرده ها را می توان روی پنجره بالای رادیاتور نصب کرد، به شرطی که پرده هیچگونه تماس مستقیم با رادیاتور نداشته باشد.

آیا می توان رادیاتور ها را جابه‌جا کرد؟

اگر نمی خواهید پرده کوتاه نصب کنید یا ترجیح می دهید پرده خانه شما همیشه در حالت آویزان بسته قرار داشته باشند، بهترین راه جابجایی رادیاتور است. برای این منظور باید از لوله کش کمک بگیرید و رادیاتور را به دیوار دیگری که با محیط خارج در ارتباط است، انتقال دهید.

هنگام نصب پرده روی رادیاتور چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

اگر پرده خود را روی رادیاتور نصب می کنید، برای افزایش عمر پرده، بهبود راندمان رادیاتور و کاهش هزینه های گرمایش بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید:

  • حتما پایین پرده را حداقل 4 سانتی متر بالاتر از بالای رادیاتور قرار دهید.
  • همیشه وقتی سیستم گرمایشی روشن است، پرده ها را باز نگه دارید.
  • پرده را پشت رادیاتور نیندازید و حتما آن را با استفاده از بند های مخصوص ببندید تا ارتباطی با رادیاتور نداشته باشد.
  • هنگام نصب پرده های بلند حتما فاصله دیوار تا پرده را افزایش دهید.

سخن پایانی

رادیاتور ها را اغلب زیر پنجره ها نصب می کنند. چون پنجره با هوای بیرون در ارتباط است، این کار موجب ایجاد تهویه مناسب در خانه می شود و از گرم شدن بیش از حد محیط خانه جلوگیری می کند. برای نصب پرده روی پنجره بالای رادیاتور چالش هایی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. بهتر است از پرده هایی کوتاه که از رادیاتور حداقل 4 سانتی متر فاصله دارند استفاده شود تا خطر سوختگی پرده و آسیب به آن کاهش یابد. سعی کنید برای نصب پرده روی پنجره بالای رادیاتور حتما به ویژگی های رادیاتور، سبک دکوراسيون خانه و نیز اندازه پنجره و جنس پارچه پرده توجه کنید.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.